SRC BELGESİ (MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ)

SRC BELGESİ (MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ)

S

RC deyimi sürücü kelimesinden gelir. Karayolu Taşıma Kanunu ve ilgili yönetmeliklerinde ise “Karayolunda motorlu bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişiyi ifade eder” şeklindedir.
SRC belgesi, ticari araç kullanıcılarının alması gereken belge türüdür. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici vs. ticari araç kullanan şoförler alırlar. Karayolu taşıma kanununa göre eşya, kargo ve yolcu taşıyan diğer bir deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin ne olduğunu sıralayacak olursak; bunlardan birincisi sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik (SRC) belgesi, üçüncüsü ise psikoteknik raporudur. Bu belgelerden birisinin eksik olması durumunda cezai işlem söz konusu olur. Örneğin, ülkemizde ticari araç sürücülerinin alması gereken belge türü SRC iken Amerika Birleşik Devletinde ticari araç sürücülerinin alması gereken belge türünün adı CDL’dir. Bu her ülkede farklı olabilmektedir. Kısaca eşya, kargo ve insan taşımacılığı yapan sürücüler bu belgeleri alarak bu işi icra edebilirler.

SRC 1: ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 2: YURT İÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 3 :ULUSLARARASI YÜK, EŞYA TAŞIMACILIĞI

SRC 4 :YURT İÇİ YÜK, EŞYA TAŞIMACILIĞI

SINAVSIZ SRC BELGESİ
25.02.2003 TARİHİNDEN ÖNCE EHLİYETİ OLANLAR İÇİN SINAVA VE EĞİTİME KATILMADAN SRC BELGESİ ALMA HAKKI VARDIR. BU HAKTAN YARARLANMAK İÇİN KURSUMUZA GELEREK YA DA 0 216 680 19 00 NOLU TELEFONLA BİZİ ARAYARAK DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

BU HAKTAN YARARLANMAK İÇİN GEÇ KALMAYINIZ…

shadow

Kavacık Onur Sürücü Kursu Özel direksiyon dersi Özel direksiyon dersi| Düz ve Otomatik vites eğitimi|Motosiklet Ehliyeti|Minibüs Ehliyeti|Ağır Vasıta Ehliyeti|Kavacık`ta hizmetinizde
Ücret konusunda detaylı bilgi ve kampanyalar için lütfen bizi arayınız…

shadow