Full Sigorta DASK

FULL Sigorta DASK

O

nur Sürücü Kursu olarak artık sizlere bünyemizde bulunan
Full Sigorta Ara. Hiz. Ltd. Şti. ile sigortacılık alanında da hizmet vermekteyiz…
Şirketimiz trafik ve kasko, dask ve konut, bireysel ve seyahat sağlık sigortaları konularında sizlere hizmet verebilmektedir.
DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)
Son zamanlarda yaşanan Simav ve özellikle de Van felaketleri yüzlerce konutun yıkılmasına veya hasar görmesine sebep olmuştur.

Depremlerin şoku atlatıldıktan sonra yine DASK gündeme geldi. Peki, nedir bu DASK? Ne işe yarar?

DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısa adıdır. Ancak son zamanlarda bu kısaltma daha çok zorunlu deprem sigortasının yerine kullanılmaktadır. Riskin bu kurum tarafından üstlenildiği sistemde DASK sigorta şirketleri tarafından yapılır.

DASK, tapulu ev ve işyerleri ile bunlara ait meskenleri doğal afetlerle oluşabilecek hasarlara karşı sigortalayan sistemdir. Bu sistemde risk ödenen prim karşılığı kurum tarafından üstlenilir daha sonra da uluslararası reasürans şirketlerine dağıtılır.

DASK; deprem, deprem sonrası yangın, deprem sonrası tsunami, deprem sonrası yer kayması gibi doğal felaketler sonucu konutta oluşan maddi hasarları sigorta eder. Bu hasarlar sigorta bedeline göre sigorta edilir. Sigorta Bedeli en fazla 150.000 TL kadar olabilir. Evin yeniden inşa maliyetinin daha fazla olacağı durumlarda ayrıca konut sigortasının yapılması zararın tamamının karşılanmasını sağlar.

Peki, DASK hangi durumları kapsamaz? Zorunlu deprem sigortası deprem dışında oluşan maddi hasarları, manevi zararları ve taşınırlar üzerinde oluşan zararları karşılamaz. Sigorta olası felaket sonrası yaralarınızı biraz olsun sarabilecek bir yöntemdir. Yoğun deprem kuşağında bulunan Türkiye’de DASK önemsenmeli ve yaygınlaştırmalıdır.